Brenkanje: Adi Smolar - Bognedaj Da Bi Crknu Televizor

Discussion in 'Praksa' started by AliAs, Aug 30, 2006.

1. AliAs

AliAs Super Administrator Staff Member

Mp3 posnetke si shrani na disk (desni klik na link in Shrani cilj kot). Nato jo odpri s programom Winamp. Na desnem zvočniku lahko poslušaš originalno pesem, na levem pa moje igranje. Nato lahko nastavljaš ravnovesje glasnosti levega in desnega zvočnika - tako lahko poslušaš samo originalno pesem na desnem, ali pa samo moj posnetek na levem zvočniku.
    Posnetki so dolgi slabo minuto in zajemajo samo Uvod, prvi Verz in prvi Refren.
    https://soundcloud.com/nomad-8/alias-lekcija-adi-brenkanje
    https://soundcloud.com/nomad-8/alias-lekcija-adi-menjave
    https://soundcloud.com/nomad-8/alias-lekcija-adi-takt

Akordi:
    X = zadušena struna
    O = prazna struna
    1 = kazalec leve roke
    2 = sredinec leve roke
    3 = Prstanec leve roke

Besedilo z akordi:
    Pozicije akordov nad besedami ti nakazujejo, nad katero črko v besedi besedila se zamenja akord - nad to besedo moraš torej zamenjati iz prejšnjega akorda v naslednjega.

UVOD:
    D G A G (4x)

VERZ:
    D_______________G
    Kadarkoli naša je družina zbrana
    A________________G
    se razporedimo okol TV ekrana.
    D_____________G
    Pet nas je, vsi molče sedimo,
    A_________________G
    gledamo program, nič ne govorimo.
    D______________G
    Se noben na nobenga ne ozira
    A____________G
    in zato ne pride do prepira.
    D________________G
    Vsi smo v svoje misli zatopljeni,
    A____________(A)
    prav lepo, lepo smo odtujeni

REFREN:
    D________________G_______________A________G
    Bognedaj, da bi crknu televizor, bognedaj (4x)

V pesmi se ponavlja večinoma tole zaporedje akordov: D-G-A-G.
    Izjema je le zadnji takt (oz zadnja vrstica) v Verzu kjer je zaporedje tako: D-G-A-A , zato je zadnji akord A v zadnji vrstici verza v oklepaju.

Pesem Bognedaj, da bi crknu TV je kar hitra, zato bo za začetek dovolj, da se naučiš samo kdaj so prehodi med akordi - vsak akord strumaj le po enkrat navzdol - kot na tem posnetku (levi zvočnik). (na posnetku lahko slišiš, da jaz začnem strumati akorde šele v tretji ponovitvi takta - enako lahko začneš tudi ti, vendar to ni pomembno.)
    Ne obupaj če ti ne bo šlo takoj - verjetno bo trajalo kakšen teden recimo, da ti bo uspelo pesem odigrati lepo, brez večjih napak - prvi dnevi učenja so najbolj kritični, zato marsikdo iz obupa odneha - ampak vse se da, samo malo se je treba potrudit in potrpet.

Ko boš osvojila prehajanje med akordi se lahko lotiš naslednjega vzorca brenkanja - ki je malo poenostavljen: poslušaj posnetek.

Modra vrstica prikazuje smer brenkanja: d = udarec dol, g = udarec gor

D_______G_______A_______G
    d___d___g_g_g_d_d___d___g_g_g_d

Da bo še bolj razločno - kar vidiš zgoraj je tole: d___d___g_g_g_d - in se dvakrat ponovi v enem taktu.

V tem posnetku lahko slišiš samo takt udarjanja. Vzorec je enak skozi celo pesem.

Seveda si pa lahko izmisliš tudi drugačen vzorec brenkanja...

Če karkoli ni jasno, kar vprašaj ;)

Last edited by a moderator: Jan 18, 2017
  2. anzze

anzze New Member

sej vem da izpadem kot De.Bill sm kaj pomenjo x in in O ji. pA pol ko primem akord a igram na vse strune

3. _NiKa_

_NiKa_ Fearless To Fly

ja tiste strune, ki so označene z 'X' jih ne zabrenkaš (oz jih zadušiš) tiste, ki so pa z 'O' pa zabrenkaš... pa seveda tudi tiste,, ki jih držiš ;)

Last edited by a moderator: Jul 19, 2007
  4. partyboy

partyboy New Member

jst sm sam probal ritem dobit pa sem nekako čudno dobil, vendar ko pojem (nimam glasa za petje) mi ta ritem še najbolj ustreza, čeprav je zelo hiter.

d d d d d g d g d g d d d d d d d g d g d g d d
    D_____ G____________ A_____ G____________

5. mvidov15

mvidov15 New Member

aliaz vsaka ti cast zatakšno razlago......jaz sem začetnik pa je toprvi komad ki mi je ratal v celoti.....se enkrat vsaka ti čast! Če bi vsi takorazložli bi vsak na tem svetu znal igrat kitaro:)

hvala še enkrat...lp

6. sabina87

sabina87 New Member

mvidov15 kjer je volja je pot, drugače pa res lepo razloženo, se strinjam.

7. majstoralc

majstoralc New Member

Hvala za ta prispevek
    Za nas začetnike je nekaj takega super, da se lažje znajdemo.
    Začetnikom je težko prepoznati ritem, čeprav je nekaterim, ki se že dlje ukvarjajo z igranjem, to nekaj enostavnega.
    še več takih prispevkov!!!!
    LP

8. NoMAD

NoMAD Administrator Staff Member

Share This Page