Slo/am Sistem Akordov -> Anketa

Discussion in 'Anketa' started by AliAs, Feb 14, 2006.

?

Anketa (glejte prvo sporočilo za obrazložitev)

1. Ameriški (zahodni)

93.8%
  2. Slovenski (vzhodni)

6.3%
  1. Boom-Bar

Boom-Bar New Member

ali pa major/minor :) Izrazov ala cis pa ne poznajo.

2. NoMAD

NoMAD Administrator Staff Member

A si sigurn?
    ker men je bolj logičen pol BE/HES/AIS
    v tej koloni sem hotu sam zapisat imena akordov (fonetično, kako se izgovori.. in B se izgovori BE; po analogiji kot C je CE)
    pa pol bi tud v prvi koloni rabu vse tri variante...
    B / Hb / A#
    ali se pač motim...
    ... upam da se motim/motiš ker tri zapisi za isti štos so 2much!

kr se amerike tiče tud nisem ziher koko je z zapisom molov kot male črke, ker "bb" je pa res 2much.
    Amerikanci javte se, ker če ne vas povozmo...
    ;)

kr se pa tiče major pa minor pa itak, ampak jest bi rad tle v to tabelo spravu vse (čim več) možne zapise vseh 12 stopenj vseh durov in molov, ki običajno (recmo v 99%) nastopajo v zapisih akordov s kerimi se vsi tle srečujemo...

3. NoMAD

Po enemu tednu ankete, bi si drznil postaviti prvi zaključek:
    Uporabljamo oba sistema
    glede na to, da je najprej povedel ameriški sistem (tja do kakih 20 glasov),
    sklepam da so to glasovi tistih, ki so pogosteje na strani,
    pozneje pa so tehtnico na slovensko stran prevesili tisti, ki ne visijo tle gor po cele dneve...
    torej >>> pogostejši uporabniki (tisti ki so več na netu)
    se tudi več pasejo po sorodnih svetovnih (beri ameriških) straneh,
    in odtod tudi njihova "ljubezen" do ameriškega sistema

Kako iz te godlje ?
    :42:
    Vsaj za v bodoče predlagam, da avtorji besedil z akordi,
    v katerih se pojavljajo B, H itd akordi, nekje na začetku označijo vsaj prijem:
    npr:
    B7 : [x 2 1 2 0 2]
    oziroma
    H7 : [x 2 1 2 0 2]
    ...
    pol pa lahko še mal razglabljamo o tem kako se označi prijeme...
    ker lahko je tud pokonci...
    B7/H7:
    x
    2
    1
    2
    0
    2

4. romunov

romunov Guest

Mogoče manjka opcija "Oba".

5. NoMAD

Ne razumem!
    katera oba?

6. LiMuBai

LiMuBai Trzalica.COM Staff Member

On raje uporablja "oba" ;)

7. edy

edy Member

Fantje ne se kregat!
    Razlik med vzhodnim in vzhodnim označevanjem so:
    Naš H je ameriški B
    naš B je ameriški Bb
    A# je pa itak Bb v ameriki ali pa B pri nas

Da bi se to razložilo je treba znat malček teorije. Noben kitarist ne bo rekel da igra iz A# temveč bo gladko rekel da igra iz Bb. Prav tako ne igraš iz E# ampak enostavno iz F. To so toni ki enako zvenijo se pa le drugače pišejo. Npr če vemo da je tonalitet G-dura, prvi tonalitet ki ima višaj (F#) in izpišemo lestvico:

G A H C D E F# G

bi lahko F# rekli tudi Gb.( F povišan za 1/2 tona, ali G znižan za 1/2 tona)

Problem je v tem, da ko bi to hoteli zapisati v notni obliki in bi za violinskim ključem postavili oznako "b" v višini tona g, prišlo do zmešnjave, saj je prvi tonalitet ki v sebi ima nižaj tonalitet F dura (Bb ali znižani H).
    Se pravi da tonaliteti: G, D, A, E, H, F#,C# IMAJO VIŠAJE (#)
    in tonaliteti : F, Bb, Eb, Ab, Db, Gb, Cb IMAJO NIŽAJE (b)
    Enostavno, če igraš v G duru ne moreš F# klicat Gb ker ga ne moreš zapisat, drži pa to, da oba tona ISTO ZVENITA!!
    :sola:

8. NoMAD

@EDY
    Tole je sicer lepo zapisano in razen par zatipkanih napak zelo korektno.

Pripominjam pa, da imajo probleme z razlikovanjem "povišanih" in "znižanih" tonov zgolj in predvsem tisti ki izhajajo iz glasbene šole, oziroma notnega zapisa... zaradi narave zapisa pač (notni ključi in ostala šara)

Glede na to da tale naš forum (vsaj po mojem) bere večina tistih ki glasbene šole niso nikoli videli od znotraj
    je precej vseeno ali zapišem F# ali Gb... Sam recimo uporabljam izrecno višaje (#) predvsem zaradi jasnosti zapisa ker b (mali "b" kot znak za nižaj) marsikoga zmede... saj ga prebere kot malo č‡rko "B" in zmeda je popolna.

tako da pri meni se vsi možni toni/akordi vedno zvrstijo takole:

C C#D D# E F F# G G# A B H (vzhodno / slovensko)
    oziroma:
    C C# D D# E F F# G G# A A# B (zahodno / ameriško)

9. edy

edy Member

Hvala Nomad.
    Jaz sem tud brez šole in se strinjam s tabo da je vseeno če rečeš npr. Eb ali D#. Jaz ga tudi rajše kličem D#.
    Problemi so čisto teoretične narave in to pri zapisovanju not, ki jih mimogrede rečeno spoznam samo z kakšnim radarjem.

10. vampire

vampire Dobra vila

Hmmm... anyway!

-nas je učitelj v osnovni šoli razlagov, kako je pršlo do tega!

..poanta je, da so vsi na začetku pisali ''h'', pol pa je čez čas zaradi ročnega pisanja in prepisovanja angleški ''h'' nastal ''b'' ker oni pač to olepšujejo, in so drugi konec krivulje pri ''h'' združili z navpično črto ''h''-ja, tako nastane ''b''!
    ker pa so angleži konzervativni, je to ostalo tako, v ameriki pa se temu lahko reče vpljiv anglije!:cool:

11. AliAs

AliAs Super Administrator Staff Member

Jaz sem pa mislil, da je bilo ravno obratno - da so prvotno uporabljali črko 'b' nato pa zaradi tipkarske napake 'h'.

Eko, preberi si 7. post od Stingraya v tej temi: Akord H oz B

Zdaj pa ne vem več, kaj je res bilo :(

12. CarpeDiem

CarpeDiem New Member

No da se še jst mal umešam v to...

Napaka pr tej lestvici je ta, da je napisano pr vsakem znižanem tonu npr A je napisa Ab, kar pa po slovensko ni prav. Slovenski zapis tega bi bil As in ne Ab.

Kar se tiče pa unga ameriškega H-ja, sam pa jst tut 99% prepričan, da ga američani ne uporabljajo! Zarad tega americani za naš Ais=B napišejo Bb in za naš H napišejo B, kar je čist logično, če gledaš na to, da so američani totalno poenostavli vse.
    Če je znižan za pol ton od primarnega tona potem so temu enostavno dodali ''b''.
    Izi ko pasulj!

13. vampire

vampire Dobra vila

...možno, dopuščam možnost, ker me pač ni bilo zraven, ko so to določali! ^_^ sam glede na to, da nekateri američani še zdaj trdijo, da so oni primitivni narod v ameriki, je takšna razlaga lahko zgodbica za lahkonoč nekemu ameriškemu detecu, čigar oče je skrajno konzervativni glabenik! :rolleyes:

14. NoMAD

torej tale mali "b" zraven A se ne prebere kot črka B ampak je to en približek za glazbeni simbol za nižaj. Ker vsi uporabljamo za transkripcije beležko in font Courier New ni nobenih šans da bi skombinirali še ta pravi simnol za nižaj, zato se pač uporablja najbolj podoben znak, ki je slučajno mali B > torej b.... in prebere se ...es.

poleg tega je znak za višaj tudi samo približen

zato se pač uporablja lojtra #.

Ker je lojtra očitno bolj podobna višaju, kot je mala črka "b" podobna nižaju, ki ga marsikdo "nepoznavalsko" prebere kot B, se temu izogibamo če se le da in v transkribcijah raje uporabljamo višaje (#) glede na to, da ima vsaka zvišana nota svoj ekvivalent v znižani in obratno, kot je razvidno iz spodnje tabele:

če dodam še imena kako se stvari preberejo bo stem stvar upam bolj jasna.

C
    C# = Db >>> CIS = DES
    D
    D# = Eb >>> DIS = ES
    E
    F
    F# = Gb >>> FIS = GES
    G
    G# = Ab >>> GIS = AS
    A
    A# = B >>> AIS = B
    H

torej :
    • nota ali akord z višajem (#) se bere kot XIS
    • nota ali akord z nižajem (b) se bere kot XES
    izjemi sta seveda A in E, kjer pač ne podvajamo vokalov, kar bi pač malo hecno izpadlo npr.: EES, ali AES zato >>> kot je napisano zgoraj !

15. CarpeDiem

CarpeDiem New Member

No evo...zdj vam je to NoMad najlepše razložu! Sam da smo na isti veji! :D

16. F(r)iend

F(r)iend Super Moderator Staff Member

NoMAD je lepo razložu, edino kle bi nekej dodal. Res da ponavadi pišemo kar višaje in je tako najbolj razumljivo,.. če pa malo "zakompliciramo" oz. če smo malo bolj dosledni in se čimbolj držimo pravil teorije, pa nam glavna lestvica pove, pri katerih akordih bodo nižaji, pri katerih pa višaji! Ker so že lestvice v notnem črtovju označene s številom višajev/nižajev potem akordom, ki imajo osnovni tisti ton kateri je v lestvici zvišan/znižan pripišemo tisti znak (višaj/nižaj).

S tem nism mislu stvari zakomplicirat, ampak samo pojasnit zakaj sploh obstajata višaj in nižaj, ker bi dejansko lahko vse označevali samo z višaji ali samo z nižaji. Ampak so se glede na lestvice potem razvile te oznake.

17. mondxxi

mondxxi Super Moderator Staff Member

Jaz bi dal smo eno tako logično repliko na tisto "kaj je bilo prej B ali H".

ABECEDA

1. A B C D E F G ....A B C D E F...
    2. A H C D E F G ....A H C D E F...

Katera kombinacija črk se vam zdi bolj logična, če jo ponavljate?

Pa še nekaj znotraj te teme:
    Če harmonikaš reče, da ma "be es as" frajtonarco, se bo kitarist v glavi prpravu na "Ais,Dis,Gis" akorde....Iz žepa potegnu kapodaster ga pripel na prvo prečko in igral slike A,D in G slike akordov.

Hecam se, vendar je v vsakem hecu kanček resnice.
    Hočem samo povedat, da na konec koncev ni važno kako se čemu reče, le da prav zveni.
    Mi je pa bližji sistem označevanja akordov, ki vsebuje H... Torej.. "E" "E" "Ha sedem"
    Ha ha ha...:lol::lol::lol:

lpmondxxi

18. NoMAD

Predvidevam, da se kljub svoji temeljitosti in doslednosti preko povezav, ki jih je dal AliAs malo višje tu gori nisi uspel prebiti do tele (zame ključne in dovolj prepričljive) razlage.

Nekje malo naprej, ali v eni zelo sorodni temi Stingray neskromno trdi da je zadevo našel (kje drugje pa?) na googlu !!! Žal ni dal zraven nobene reference... skoraj 100% sem da mora kaka taka zgodbice čepeti tudi na Wikipediji. Če kdo najde ? PROSIM naj da link.

19. mondxxi

mondxxi Super Moderator Staff Member

NoMAD z logiko sem odgovarjal temule:
    In Ja prebral sem si Ključno in prepričnjivo razlago da se je na začetku pisal "B".
    Noben se ni dovolj odločno "obregnil" na učitelja, ki v osnovni šoli uči, da so vsi na začetku pisali "h", pa sem se jaz poleg razlage še z logiko. Prav?
    lpmondxxi

Share This Page